Hoşgeldiniz, Bugün 19.06.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
En Sıcak Haberler

AİHM OGÜN SANLISOY’UN DAVASINI REDDETTİ!

AİHM OGÜN SANLISOY’UN DAVASINI REDDETTİ!
Habere Puan Ver : (9/10)
07 Aralık 2016, 17:44

Davada karar çıktı!..

Otizmli olduğu gerekçesiyle gitmek istediği kolejin anaokulu bölümüne alınmayan Ozan Sanlısoy’un ailesinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı davada sonuç çıktı.

 

Davayı reddeden AİHM, gerekçe olarak da, ‘Tek bir okulun öğrenciyi reddi, ayrımcılık yapıldığını göstermez” görüşünü bildirdi.

Avukat Sedef Erken ve müzisyen Ogün Sanlısoy’un oğlu Ozan’ın dava dosyası yaklaşık 5 yıldır AİHM’deydi. Anne Sedef Erken, kararı tesadüfen öğrendiğini belirterek şunları söyledi:

"TESADÜFEN ÖĞRENDİK"

"Karar 8 Kasım’da verilmiş. Bize henüz bildirilmedi. Sonucun çıktığını bile bilmiyordum. Change.org’da imza kampanyası başlatmıştım. Strasbourg’daki hukukçu bir arkadaşım kampanya linkini paylaşınca orada hukukçu olan başka bir arkadaşı aramış ‘O dosya karara çıktı’ demiş. Tamamen tesadüfen öğrendik. Yine de boşuna uğraşmadık. Bu dava üzerinden çok ciddi bir bilinçlenme oldu.”

Ne oldu?

Otizmli olduğu gerekçesiyle kolejin anaokulu bölümüne alınmayan Ozan Sanlısoy’un ailesi, okul yöneticileri hakkında ‘ayrımcılık’ davası açılması için suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılığın ‘takipsizlik’ kararı vermesinin ardından aile ağır ceza mahkemesine itiraz etmiş ancak ret yanıtı almıştı. Aile, Türkiye’de ‘Eğitim Hakkı’, ‘Etkili Başvuru’ ve ‘Adil Yargılanma Hakkı’nın ihlal edildiği gerekçesiyle AİHM’ye başvurmuştu. Dosya yaklaşık 5 yıldır AİHM’de görüşülüyordu. Anne Sedef Erken, sonuçlanmayan davaya tepki için Aralık 2014’te Strasbourg’a gidip AİHM önünde çadır kurmuştu.
Bu haber 3109 defa okundu.
BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.